Jak si vybrat ideální linuxovou distribuci
Co si budem pocídat, když začít se software zdarma, tak z „gruntu“ !
A z „gruntu“ znamená od základů, tedy od samého operačního systému. A vzhledem k velkému zastoupení OS Windows se nejvíce ze všech prosazuje OS Linux, lépe a přesněji nějaká ta linuxová distribuce. Zcela jednoduše mohu poradit:
- pro úplné začátečníky … Linux MInt
- pro zkušenější … Ubuntu a jeho odnože
- pro hodně pokročilé … Debian, OpenSUSE, Fedora
- pro znalce … tam není co radit
Nejlepším rozhodnutím a volbou pro první dvě skupiny je jistě dát na doporučení jiných už stávajících uživatelů se stejnými požadavky. Dále je dobré navštívit stránky výrobce a seznámit se s požadavky na konfiguraci počítače, popisem a obrázky z prostředí a posléze si stáhnout požadovanou distribuci. Z ní si následně udělat tzv. LIVE USB nebo LIVE (DVDRW pro možnost opětovného použití media) a nějaký čas to v tomto režimu i provozovat. A pokud Vám systém vyhovuje, můžete jej nainstalovat potom přímo z prostředí onoho LIVE režimu.
Co se týče všech dalších potřebných aplikací, je každá distribuce Linuxu vybavena všemi programy k běžnému dennímu použití od kancelářského software po jakýkoli nástroj grafiky a multimedií a v podstatě ani není důvod cokoli instalovat. Kdo však není spokojen s nabízenými programy má možnost si z dostupných zdrojů softwaru vybrat a nainstalovat jakoukoli jinou aternativu, kterých je opravdu velká spousta.
Závěr s klíčovými poznatky
Dá se ovšem směle řící, že ani s jednou distribucí se člověk nespálí a je možno použít kteroukoli. Zvlášť pokud využijete např. volně dostupného nástroje Ventoy a vyrobíte si multibootovací USB flešku, ze které je pak možno si s každým restartem PC zvolit jiný operační systém a nakopírujete tak do příslušné složky na USB několik ISO obrazů zvažovaných distribucí.